Zostań rodzicem zastępczym

Nie musisz być idealny!

Jeśli pragniesz zostać rodziną zastępczą, chcesz podarować dzieciom w potrzebie ciepły i bezpieczny dom, w którym nie ma przemocy ani alkoholu, a każdy dzień zaczyna się od uśmiechu, zachęcamy do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sosnowcu!

Jak zostać rodziną zastępczą?

Proces kwalifikacyjny kandydatów na rodziny zastępcze

Proces przebiega w trzech zasadniczych etapach:


1. wstępny wywiad – prowadzony przez psychologa i pedagoga MOPS,

2. badanie i diagnoza psychologiczna – prowadzona przez psychologa MOPS. 

3. szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe – prowadzone przez pracowników MOPS, które składa się z 70 godzin szkoleniowych. Szkolenia odbywają się w weekendy lub popołudniami.

Po wstępnym wywiadzie kandydaci muszą skompletować odpowiednie dokumenty tj. zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie od lekarza POZ o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, oświadczenie m.in. o pełni władzy rodzicielskiej i spełnianiu ewentualnego obowiązku alimentacyjnego. W przypadku pozytywnej oceny psychologicznej kandydaci zostają dopuszczeni do udziału w części treningowej oraz specjalistycznej szkolenia.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby z otwartym sercem i głową.

Mogą to być osoby: w małżeństwie i osoby stanu wolnego, przed emeryturą, ale i na emeryturze, osoba mieszkająca we własnym lub wynajmowanym domu lub mieszkaniu.
Osoby, które chciałyby się podjąć stworzenia rodziny zastępczej czasowo zachęcamy do kontaktu z nami, pomożemy Ci podjąć dalsze kroki niezbędne do rozpoczęcia procedury wzięcia dziecka w pieczę zastępczą.

Nie jesteś pewien czy się nadajesz?

Wychowanie dzieci nie jest prostym zadaniem, ale wierzymy, że dasz sobie świetnie radę!
To normalne, że możesz mieć obawy i pytania o to, czy podołasz. Pamiętaj jednak, że wspieramy rodziny zastępcze nie tylko poprzez szkolenia i specjalistów. Pomagamy na starcie także finansując niezbędne zakupy dla dzieci (ubrania, książki, niezbędne meble itp.).

Możesz odmienić czyjeś życie!

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z kampanią, która przybliży definicję pieczy zastępczej.

Na poszczególnych podstronach dowiecie się jakie warunki musi spełnić przyszła rodzina zastępcza, jak działa system pieczy zastępczej oraz jaką pomoc rodzina zastępcza może uzyskać.

Jeśli pragniesz zostać rodziną zastępczą, chcesz podarować dzieciom w potrzebie ciepły i bezpieczny dom, w którym nie ma przemocy ani alkoholu, a każdy dzień zaczyna się od uśmiechu, zachęcamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem!

Kontakt

Adres

Sosnowiec, ul. 3 Maja 33

Godziny pracy

Pn. 7:30 - 18:00; Wt.-Czw. 7:30 - 15:30; Pt. 7:30 - 13:00

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej
ul. 3 Maja 33 Sosnowiec
Tel. 32 296 22 81 lub 695 140 913
E-mail: dr@mopssosnowiec.pl